بایگانی

سرویس قلم فارسی بازمتن

مشکل قلم فارسی حتی بعد از پروژه قلم پارسی برای من هنوز حل نشده بود. در واقع میشه گفت هنوز اونطور که دلم می خواست نبود. بخاطر همین سعی کردم وب سایت جدیدی بسازم که استفاده از قلم های فارسی (در ذهن ام فقط قلم های بازمتن) را آسان تر کند.

در حال حاضر در تلاشم این پروژه را به شکل بهتری بازنویسی کنم. در صورت امکان CDN برای فایل ها داشته باشیم و همینطور UI و Backend کمی تغییر کند تا ظاهر بهتری داشته باشد. با وجود اینکه فکر نمی کردم استقبال زیادی انجام بشه اما رفته رفته استفاده از سایت بیشتر شد و امیدوارم این تغییرات استقبال بیشتری رو به همراه داشته باشه.

پایان

چند روز دیگر یک سال می‌شود که فونت‌آپ به‌صورت رسمی کارش را شروع کرده و در طول این مدت وب‌سایت های زیادی از این سرویس استفاده کردند.

بعد از تغییراتی که در زیرساخت اینترنت ایران انجام شد و به دنبال تفکیک اینترنت ایرانی و بین‌المللی به نظر می‌آید که نگهداری این سرویس بر روی سرورهای خارج از کشور دیگر مناسب نیست. همین‌طور بعد از کمی جستجو متوجه شدیم که هزینه نگهداری این سرویس بر روی سرورهای ایرانی حدوداً ده برابر گران‌تر خواهد بود و دیگر امکان پرداخت این هزینه‌ها به‌تنهایی برای من امکان‌پذیر نیست.

از این‌رو برای جمع‌آوری کمک‌های سایرین اقدام به ثبت پروژه در سایت ۲nate کردیم و علی‌رغم اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی، بعد از ۶ روز حتی ۱۴ رأی موردنیاز برای تأیید پروژه هم جمع‌آوری نشد. یک بار دیگر برای من این سؤال پیش آمد که آیا این سرویس اصلاً محبوبیت در بین کاربران دارد؟ گزارش‌های سرویس‌دهی چیز دیگری می‌گفتند و عملکرد استفاده‌کنندگان از پروژه چیز دیگری. نهایتاً بعد از فکر کردن درباره ادامه کار و مشورت با چند نفر از دوستان تصمیم گرفتم ادامه کار بر روی این پروژه را متوقف کنم. آخرین روز کاری برای این پروژه روز تولدش ۵ دی‌ماه خواهد بود.

گیتهاب

مبدل کارکتر فارسی

تبدیل کارکتر های عربی به فارسی تقریبا کار ساده ایه اما وقتی پایه گوشی های موبایل در کار باشه، فقط کارکتر های عربی و فارسی نیستند که باید تبدیل بشوند.

این پروژه برای تبدیل اون دسته از کارکتر هایی بود که هیچ وقت در وب باهاش سر و کله نزدیم و بیشتر اگر در حوزه موبایل و پیامک باشیم به چشممون خواهند خورد..

گیتهاب

تاریخ شمسی در jkeyll

این پلاگین اجازه تبدیل تاریخ های میلادی به تاریخ شمسی رو به شما در صفحات ساخته شده با Liquid در jekyll میده. از کتابخونه parsi-date برای تبدیل تاریخ استفاده می کنه و یک سری توابع جدید به Liquid برای تبدیل تاریخ اضافه می کنه.

گیتهاب

باندل ابزار فارسی

وقتی از فریم ورک symfony استفاده می کردم یکی از مشکلاتم کپی کردن کلاس های تبدیل تاریخ به فارسی و بلعکس و تبدیل کارکترهای عربی به انگلیسی از یک پروژه به پروژه دیگر بود و در این پروژه سعی کردم با ساخت این باندل به این وضعیت پایان بدم.

گیتهاب

قلم پارسی + سی اس اس

این اولین باری بود که من سعی کردم مشکل اصلی ام با انتخاب قلم رو حل کنم. پروژه ای که چندان نظر خودم رو جلب نکرد و در نهایت بعد از ساخت fontup نهایتا از رده خارج شد.

شاید این پروژه به خوبی Google Font نبود اما یکی از مزیت های این پروژه برای من این بود که به من نشان داد که چقدر به چنین چیزی احتیاج دارم.

گیتهاب