در جستوجوی کار

در این مطلب قصد دارم تجربیاتم را درباره پیدا کردن کار در خارج از کشور با شما به اشتراک بگذارم

پیش نیاز ها

قطعاً می‌دانید زبان انگلیسی و در بعضی موارد حتی دانستن زبان آلمانی بسیار مهم است. هرچند در جلسات مصاحبه عمدتاً خیلی ساده صحبت می‌شود اما دانش زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند طرف مقابل را تحت تأثیر قرار دهید.

جستجو

من از سایت‌های زیر برای کاریابی استفاده کردم که تجربه خودم رو با هر یک می‌نویسم:

stackoverflow jobs

خروجی بسیار خوبی از این سایت داشتم. تقریباً بعد از هر ۱۰ درخواست ۳ تا ۵ شرکت با من تماس می‌گرفتند برای مصاحبه.

glassdoor

خروجی سایت مثل stackoverflow نبود اما خیلی بد هم نبود. یک offer از هلند گرفتم از طریق همین سایت، که البته کنسل شد.

moberries

خروجی ضعیف بود و اکثر درخواست‌ها بی‌پاسخ می‌ماند. حتی خیلی وقت‌ها جواب هم نمی‌دادند که reject شدید. اما خود سایت ۵ تا شرکت رو پیشنهاد داد و از این ۵ شرکت، یک شرکت آلمانی از من خواست تا برای مصاحبه حضوری به آلمان بروم که متأسفانه به خاطر اینکه وقت سفارت خیلی دیر تعیین شد، موفق نشدم و نهایتاً کنسل شد.

روال مصاحبه ها

فکر می‌کنم جلسات مصاحبه به دو دسته تقسیم می‌شوند. مصاحبه‌هایی که با جلسات تست کد نویسی شروع می‌شدند و مصاحبه‌هایی که با صحبت با HR شروع می‌شدند. درهرصورت هر دو این جلسات برگزار می‌شد و به نظر در رسیدن به offer بسیار مهم هستند.

پس‌ازآن عموماً یک جلسه با تیم یا مدیر ارشد یا برنامه‌نویسی pair بود که نسبت به سخت‌گیری شرکت‌ها در استخدام شاید هر سه این جلسات را برگزار کنند.

در بیشتر مواردی که من داشتم جلسه با CTO خیلی کم اتفاق افتاد. به نظرم در شرکت‌های بزرگ‌تر شانس اینکه با CTO مصاحبه داشته باشید کمتر است. گاهی هم شرکت‌ها یک مرحله background check با مدیران قبلی شما خواهند داشت که این هم بستگی دارد به سخت‌گیری در استخدام.

نکات کلیدی

به نظر من برای پیدا کردن کار در خارج از کشور خوبه که به این مسائل دقت داشته باشید:

  • چقدر تکنولوژی‌هایی که استفاده کردید در شرکت استفاده‌ می‌شود
  • چقدر با مفاهیم پایه و تئوری آشنایی دارید
  • چقدر با زندگی در آن کشور آشنا هستید
  • چقدر با فرهنگ‌سازمانی شرکت آشنا هستید
  • چقدر با تست نوشتن و انواع آن آشنا هستید

این‌ها سؤالاتی هستند که قطعاً دانستن جواب آنها به شما در تصمیم‌گیری صحیح در مورد apply کردن کمک می کنه و طبیعی است که هرچقدر بیشتر آشنا باشید، احتمال اینکه کارتون زودتر درست شود، بیشتر خواهد بود.

همه چیز بد پیش رفت

در موارد خیلی زیادی برای من پیش اومد که سؤالات مسخره‌ای از من پرسیدند و در مواردی هم سؤالاتی از من پرسیدند که هیچ‌وقت به جوابشان فکر نکرده بودم. اول از همه خودتان رو نبازید، شاید چیزهای زیادی در دنیا باشد که ما بلد نباشیم و دلیلی هم نداشته بلد بوده باشیم اما حالا که از ما سؤال می‌شود، خیلی بهتره که جواب ها رو پیدا کنیم. به خاطر همین پیشنهاد می‌کنم جلسات مصاحبه رو ضبط کنید یا سؤالاتی که از شما می‌پرسند رو یادداشت کنید. در جواب دادن به سؤالات الگوریتم، اگر جواب رو بلد بودید، طوری برخورد نکنید که انگار بلد نبودید و الآن دارید حلش می‌کنید چون خیلی راحت طرف مقابل متوجه می‌شود و این‌رو در نظر داشته باشید که سؤالات الگوریتم بیشتر برای فهمیدن سطح حل مسئله شماست نه دانش فنی. پس کلنجار برید و تمام سعی‌تان را بکنید که به جواب بهتری برسید

البته همه مثل هم نیستند مثلاً آگه خواستید تو کافه بازار برید مصاحبه، هدف حل مسئله است که خب مسخره است ولی …

همه چیز خوب پیش رفت

اگه موفق شدید و به شما پیشنهاد همکاری دادند، بهتره در موردش خوب فکر کنید. سریع به هر پیشنهادی بله نگید، چون شاید پیشنهادشون مشکلاتی داشته باشه. به‌عنوان مثال یک شرکت هلندی به من حقوقی رو پیشنهاد داد که اگرچه در کلام زیاد بود اما به‌زحمت می‌شد خرج زندگی توی هلند رو داد. پس بهتره بعد از گرفتن پیشنهاد یا حتی قبلش، در مورد زندگی تو کشورهای مختلف تحقیق کنید و یا کشور هدفی برای خودتون داشته باشید.

البته متوجه هستم که شاید در موقعیتی باشید که بگید من فقط می خوام برم، اما خوبه که یک شانس بیشتر برای فکر کردن برای خودتون داشته باشید.

بعد از همه اینها

به نظر من اگر از سطح زبان انگلیسیتون راضی نیستید، بیشتر روش کارکنید. سعی کنید بیشتر در مورد اون کشور و آداب و رسومشان مطالعه کنید تا شناخت بهتری داشته باشید. خیلی خوب میشه اگر بتونید کسی رو در کشور مقصد پیدا کنید تا اطلاعات دقیق‌تری به شما بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *